Розробки уроків та заходів




Subject: Animals.(Form 1)

Purpose: to show the level of knowledge and skills of students on the topic "Animals."

 Equipment: handouts for working in groups, flashcards, multimedia board, computer, the ABC – poster.

Lesson plan

І. Greeting.

T: Stand up, please. Hello, children.

Ps: Hello, teacher!

T: Sit down, please. Boys and girls, do you remember our song?

Ps: Yes!

T: Ok, let’s sing a song.

(Song: “Hello! Hello! Hello! How are you?...” https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8 )

T: Well done!  And now children the next task: “Draw your mood”.

How are you?

(Учні отримують аркуші паперу, малюють смайлики за настроєм та відповідають на питання).

II. Aim:

T: Children today we’re going to speak about animals and revise the ABC. By the end of the lesson you will be able to describe the animals, answer the questions (What is this? It is a/ an…. Is it …? Yes, it is. / No, it is not.) and name the ABC.

Are you ready?

Ps: Yes!

III. Warming up:

T: Look at the blackboard. What can you see? (на дошці плакат з англійською абеткою) (TCl, P1, P2)

Ps: Учні називають букви алфавіту, пригадують слова, які починаються на ту чи іншу літеру.

T: Lets sing a song! Students sing a song. (ABC)

(https://www.youtube.com/watch?v=PnECcTU0OAw )

Well done!

IV. The main part of the lesson.

T: Dear children, tell me please, what animals do you know?

(учні відповідають.)

 T: Answer the question: What is this? It is a/ an…. Is it …? Yes, it is. / No, it is not.

(Робота з картками, вчитель показує зображення і задає питання, а учні відповідають.)

T: Boys and girls, do you want to play?

Ps: Yes!

T: But at first, I want to divide you into three groups.

(Teacher divides the class into three groups and explains the rules.)

Task 1: “Puzzles”.

Склади пазли та відгадай тварину.

T: Let’s have a break. (Руханка)

( https://www.youtube.com/watch?v=kT9Hn3IXLUE )

Task 2: «Funny Animals»  

Each group must make the rivals laugh. Children pronounce sentences « I am a cat.  I am a hamster. » and show the animal. Who has laughed, leaves the game. The winner remains alone.                                                           

Well done children.

Review:

T: And now boys and girls, look at the blackboard and let’s describe the animals.

T: Very well.

T: Draw your mood at the end of the lesson. Are you happy?  JAre you sad? L

T: Your work is good today. J Thank you for the lesson. Good-bye! J

Тема:
 Doing shopping.(4 кл.)
Цілі:
1.     Повторити та активізувати вивчені ЛО та граматичний матеріал (ступені порівняння одно – та двоскладових прикметників).
2.     Ознайомити з новими ЛО та граматикою (ступені порівняння багатоскладових прикметників).
3.     Навчати читанню, письму та усному мовленню.
4.     Формувати правильну вимову.
Обладнання: підручник, робочий зошит, картки з завданням, картинки та презентація.
Хід уроку:
Th: Good morning, boys and girls. Nice to see you today. Sit down please. How are you? What is the day today? What is the weather like today?
The topic of our lesson is “Doing shopping”. Today we’ll learn some new words and rules on the topic. Do you like shopping? Сьогодні на нашому уроці ми з вами повторимо вже вивчений матеріал, а також познайомимося з новим лексичним та граматичним матеріалом. На кінець уроку ви навчитесь утворювати вищий та найвищий ступені порівняння багатоскладових прикметників та закріпимо лексичний матеріал.
Th: Lets brush up the words. Translate into English.
(повторення лексичних одиниць за допомогою картинок).
Dictation.
Th: Match the products with their shops. Where can we buy a soap? Where do they sell oranges? You can buy it at the chemist’s. / You can buy them at the greengrocery.
(вчитель роздає картки з завданнями)
Th: Open  your books on p. 48, Ex. 1. Listen, follow and repeat after me.
(ознайомлення з новою лексикою, використання картинок)
Th: Look  at the Ex.2, p.48. Lets read and translate the dialogue.
Th: Grammar. Ступені порівняння багатоскладових  прикметників.
На минулому уроці ми з вами розглядали ступені порівняння одно – та двоскладових прикметників. Які ступені порівняння прикметників ви знаєте? Як вони утворюються?
Big - ; strong - ; sunny -.
(учні самостійно виконують завдання)
А сьогодні ми з вами познайомимося зі ступенями порівняння багатоскладових прикметників.
(вчитель пояснює правила  на прикладі)
А тепер давайте перевіремо як ви зрозуміли новий матеріал.
And now Ex. 4, p. 49.  Fill in the table. (усне виконання вправи)
Th: Write down your home task: Ex. 1, p. 48(L), Ex. 3(RT),Ex. 4 p. 49.
Your marks are…
Do you like our lesson? Our lesson is over, good bye children. 

Тема: I love English
Цель: обобщить  знания  и  умения  учащихся  по  пройденному  материалу, способствовать интеллектуальному развитию учеников.
Задачи: 
Образовательные: отработать пройденный  лексический
и   грамматический  материал.
Развивающие: развивать внимание, мышление, языковую  догадку, мотивацию к   изучению  английского  языка, навыки  работы  в  команде.
Воспитательные: воспитывать уважительное  отношение друг к  другу, культуру  общения.
1. Организационный момент:
Вед 1: Good morning! I am glad to see you. How are you?
- Fine! Thank you.
Знакомство с темою:
Today we’ll have a competition on the topic «I love English».
 If you do my task well, you’ll get a “snowflake”. Let’s start our contest. But at first say the names of your teams.
(Ученики представляют свои команды, в каждой команде есть родители с навыками речи)
Вед 1: Аnd now the first task: name the country and nationality.
(Учитель показывает флаг, а задание детей назвать страну и национальность)
Вед 2: The second task:  
“Guess the riddles”
Готов обед у миссис Эйбл, для этого она накрыла …(table)
Я с иголочки обут, теперь не жмет мне левый …(boot)
Он цирковой интеллигент – огромный, важный …(elephant)
Очень любит меня Джим, я шоколадное …(ice-cream)
“Guess the riddles”
После того как съеден обед, всем детям нужно go to …(bed)
Купите ткани мне отрез, сошью для новой куклы …(dress)
Прыгнула из лужи прямо на порог, заквакала от радости пучеглазка…(frog)
Каждый день её вы пьёте, утоляет жажду…(water)
Вед 1: The third task:   Listen and name the subject.
1        In this subject we do sums and write numbers. We don't sing songs or jump. (Maths)
2        In this subject we run, jump, skip and play football. We don't make toys or watch films about pets. (PE)
3        In this subject we draw pictures of our friends, teachers and pets. We don't jump. (Art)
4        In this subject we listen to the cassette, sing songs, play games, talk to our friends and read books. We don't swim. (English)
5        In this subject we watch classroom pets. We don't jump and sing. (Nature Study)
6.      In this subject we read books. We don’t   count and do sums.(Reading)
 Вед 2: The fourth  task:  «Seasons» - (назови  времена  года)
The trees are green, 
Blue skies are seen.
Grey winter has gone away!
The world looks new and green! - Spring
Summer is over. 
September comes. 
The trees are bare. 
There is fog in the garden 
And rain then. - Autumn
The ground is white 
All day and all night
This is the season 
When children can ski, 
Play snowballs 
           And dance round the New Year Tree.  - Winter
           This is the season when nights are short.


And children have plenty of fun and sport.
Boating and swimming all day long
Will make us healthy and strong.  – Summer
«Finish these lists of words»
Вед 1: The next task for you is to finish these lists of words.
Spring, summer, autumn, …
Grandmother, grandfather, mother, …


Baseball, football, basketball, …
September, October, November, …
Thursday, Friday, Saturday, …

Mother, father, sister, ……  
Baseball, football, basketball, …
Hot, sunny, warm: it is ….
Cool, cloudy, rainy: it is……
OK! That’s right. Thank you very much
Вед 2: «English  words» - (угадай  слова)
1. День недели, который начинается на букву S (Sunday)
2. Мы живём в … (house).
3. Ученики ходят  в … (school).
4. Шесть в английском будет …(six).
5. Я читаю … (book)
6. Зуб в английском будет tooth, ну а зубы …(teeth).
7. Важно голову задрав, свысока глядит … (giraffe).
8. Дождь пошел? Так поскорее открывай …(umbrella).
9. Часть тела на букву N. (Nose)
10. Ты да я. (We)
11. В школе за партой сидит… (pupil)
12. Платье будет …(dress)
13. Мама, папа, я  - вместе дружная …(family).
14. Дует сильный … (wind).
Вед 1: Read and match the sentences:
(Учитель раздает карточки с заданием)
Вед 2: And the last task. Match the picture with the word:
(Ведущая  раздает листы с заданием )
Вед 1: Our competition is over. Thank you for your work. You are good and very clever children. Good-bye!
                            
План – конспект урока (1 кл.)
Тема: “My school”.
Практические цели:
1)                активизировать употребление  лексического материала в устной и письменной речи учащихся ;
2)                тренировать учащихся  в употреблении структур: What is this? Who is this? What is he/she? Is it  /an …?
3)                формировать правильное произношение звуков английского языка;
4)                обучать чтению, письму и устной речи.
Оборудование: учебник, рабочая тетрадь, алфавит английского языка, картинки и карточки.
Тип урока: личностно – ориентированный урок.
Ход урока:
                      1.  Этап мотивации.
Th: Good morning  children. Sit down please. Nice to see you today. How are you?
Т- Р1, Р2,Р3…
                       2.  Этап целеполагания:
Today we’ll continue to speak about “My school”. Сегодня на нашем уроке мы с вами продолжим говорить о нашей школе. Мы прекрасно знаем, что большую часть дня мы проводим в школе, правда же? Ребята вам нравится ходить в школу? Мы с вами повторим уже выученные слова и структуры, повторим алфавит английского языка и числительные, будем учится читать и говорить на английском языке.
3.                Фонетическая разминка:
Th: Дети все мы знаем что очень важно правильно говорить звуки английского языка и сегодня мы с вами повторим звуки: [ o],[u],[i].
Let’s sing a song:  “I like to eat apples and bananas”
(ученики вместе с учителем поют песенку отрабатывая звуки перед чтением)
Well done.
                      4.   Алфавит.
Th:   Мы уже с вами выучили весь алфавит английского языка. Давайте его вместе повторим. А теперь я буду показывать вам карточки с буквами английского языка, а ваше задание правильно назвать букву.
(повторения алфавита, сначала все вместе , потом по очереди).
5.                Чтение :
Th:  Ребята мы с вами повторили как правильно произносятся звуки и терепь мы сможем правильно их прочитать. Lets read.
(ученикам раздаются карточки для чтения , сначала читают все вместе , а потом по очереди).
Good.
6.                Отработка структур: What is this? Who is this? What is he/she? Is it a / an …?
Th:  Какие молодцы. Дети мы с вами вспомнили как читаются звуки, а теперь давайте повторим слова по  теме «My school». Я буду вам показывать картинки и задавать вопросы, а ваше задание правильно на них отвечать. Готовы?
(повторение лексики с помощью картинок,  отработка структур: What is this? Who is this? What is he/she? Is it a / an …?)
Т- Р1, Р2,Р3…
7.                Письмо. Составление предложений со структурой: It is a
Th:   Ребята мы с вами повторили звуки, алфавит и лексику и теперь мы с вами попробуем составить предложения с помощью структуры : It is a
(на доске написано упражнение, задание детей составить правильно предложение и записать его на доске)
8.                Физкультминутка .
Структура: I can
(учитель называет действия  а ученики их выполнят)
Well done.
9.                Числительные. Счет.
Th:   Вот  вы немножко отдохнули, теперь мы можем продолжить наш урок. Дети вы помните числительные от 1 до 10. Lets count. Давайте посчитаем от 1 до 10 и от 10 до 1. (ученики считают от 1до 10 и наоборот сначала все вместе а потом по очереди.)
А теперь давайте посчитаем предметы на картинках. How many pencils?
There are ten pencils.
(устное выполнение упражнения)
Good.
10.            Подведение итогов урока.

Th:   А теперь ребята давайте с вами вспомним что же мы сегодня с вами повторили? Вам понравился урок? Какие задание вам понравились? Our lesson is over, good bye children.


План – конспект урока английского языка (2 кл.)
Тема:  The place I live in. The - TV set is in the corner.
Практические цели:
1)     Повторить и активизировать выученные ЛЕ;
2)     Ознакомить и усвоить новые ЛЕ;
3)     Формировать правильное произношение звуков английского языка;
4)     Обучать чтению, говорению и устной речи.
5)     Активизировать употребление структуры There isWhat is there?
Оборудование учебник, рабочая тетрадь, картинки, рабочие карточки.
Тип урока: личностно – ориентированный урок.
Ход урока:
1.     Этап мотивации.
Th: Good morning, boys and girls. Nice to see you today. Sit down please. How are you?
Т- Р1, Р2,Р3…
2.     Этап целеполагания:
Th: Dear children, today we’ll continue to speak about the place we live in, we’ll speak about our flats and houses. We’ll brush up some lexical and grammar material and learn new words.
Ребята сегодня мы продолжим говорить о местах где мы живем, о наших квартирах и домах. Мы с вами повторим уже выученные слова и структуры, будем учиться читать и говорить на английском языке.
3.                 Фонетическая разминка:
Th: Boys and girls do you remember the poem “Where do you live?” .
(повторение стиха) А теперь ребята давайте с вами переделаем этот стих и скажем что мы живем в Днепрорудном.
Well done.
4.     Лексическая разминка.
Th: And  now boys and girls let’s brush up the words.
(повторение лексики с помощью  картинок)
Вставьте пропущенную букву в слова:
  bedro_m, b_throom, h_ll, bal_ony, livi_g – r_om, ki_chen.
( на доске написаны слова, задание детей вписать правильную букву )
5.     Чтение.
Th: Open your books on p. 46 Ex. 4, let’s read.
(ученики по очереди читают упражнение)
6.     Физкульт –минутка.
7.     Новая лексика.
Th: Look at the Ex. 1, p. 47. Listen, follow and repeat after me.
(ознакомление с новой лексикой с помощью картинок и упражнения, отработка в устной речи ).
8.     Упражнение картинки вместо слов.
(Учитель раздает листочки с заданием, устное выполнение упражнения.)
9.     Let’s play! Game. My profession. 
(учитель раздает картинки с профессиями и задает вопросы: What is he / she? Who is he/she?)
Good.
10.  Th: And now write down your home task: Ex. 1, p. 47 (L), p. 48 (Words to Spell).

Do you like our lesson? Our lesson is over. Good bye. 

Немає коментарів:

Дописати коментар